dzisiaj jest: 20 maja 2019. imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
 
Archiwum


12 października 2012 r. odbyło się w naszej szkole pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. Uczniowie wraz z wychowawczynią przygotowali krótką część artystyczną, podczas której udowodnili, że znają już kilka liter, potrafią liczyć, śpiewać i rozwiązywać zagadki. Pani Dyrektor przyjęła ślubowanie pierwszaków i pasowała ich na uczniów Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Kurdwanowie. Starsi uczniowie udzielili młodszym kolegom rad i wskazówek, jak być wzorowym uczniem. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców uczniów klasy pierwszej.


15 października obchodziliśmy w placówce Święto KEN oraz jubileusz 60 - lecia szkoły.


15 października obchodziliśmy w placówce Święto KEN oraz jubileusz 60 - lecia szkoły.


15 listopada uczniowie naszej szkoły byli na wycieczce w Warszawie. Wędrówka po Muzeum Techniki pozwoliła w sposób obrazowy przedstawić rozwój techniki od jej odległych początków do czasów współczesnych. Uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej "Podbój kosmosu", gdzie poznali możliwości i warunki lotów w przestrzeń kosmiczną, krótką historię podboju kosmosu, technologie kosmiczne w życiu codziennym. Uczniowie poznali też korzyści, jakie dają badania Ziemi prowadzone z satelitów, m. in. o rozmieszczeniu złóż minerałów i zanieczyszczeniu środowiska naturalnego.


Dnia 5 grudnia uczniowie naszej szkoły wybrali się na zajęcia "Junior Odkrywca". Dzieci poznały bliżej dwa pojęcia - elektryczność oraz recycling. Dowiedziały się, co to jest prąd i jak powstaje. Zrobiły własną owocową baterię oraz korzystając z niepotrzebnych butelek plastikowych po napojach wykonały latarki. W drugiej części zajęć uczniowie dowiedzieli się, co to jest DNA i jak jest zbudowane. Oglądali jego model, a następnie wyizolowali DNA z kiwi, groszku zielonego lub cebuli (do wyboru).


Dnia 5 grudnia 2012 roku uczennice naszej szkoły: Natalia Dominiak, Weronika Modzelewska oraz Wiktoria Reczycka wzięły udział w konkursie recytatorskim organizowanym prze TOK w Teresinie. Natalia Dominiak zdobyła Brązowego Cycerona.


Dnia 6 grudnia do młodszych uczniów w naszej szkole zawitał Święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów, którymi szczodrze obdarował dzieci.


Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie na szopkę bożonarodzeniową. W tym roku odbył się XXI konkurs pt." Szopka Bożonarodzeniowa z pejzażem Polski w tle". Maja i Kinga Kozłowskie zajęły II miejsce w kategorii prace rodzinne, a Zuzia i Weronika Modzelewskie II miejsce w kategorii prace zespołowe.


Dnia 20 grudnia odbyła się w naszej szkole wigilia. Uczniowie zaprezentowali jasełka, następnie połamaliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie i bliskim najlepsze życzenia.
W dniu 17 stycznia w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa.
   Przychodzą na nią nie tylko uczniowie, ale i rodzice. Obecna też była grupka absolwentów. Pani dyrektor Jolanta Buczyńska powitała wszystkich i krótko przedstawiła planowany przebieg imprezy. Życzyła również wszystkim udanej zabawy.
   Rozdane zostały numerki do poczty francuskiej i rozpoczął się konkurs na najpiękniejszy strój. Uczestnicy  starali się jak  najładniej zaprezentować, poruszali się z gracją, ale i z pewną nieśmiałością. Przebrania były bardzo różne, a wybór naprawdę trudny. W skład jury weszli wszyscy ci, którzy nie brali udziału w konkursie. Mogli oni  na karteczce napisać numerek osoby, której strój uważali za najładniejszy czy też najciekawszy.  Preferowane były stroje wykonane przez dzieci i rodziców, a nie kupione w sklepie. Pani dyrektor powołała specjalną komisję do liczenia głosów. Wkrótce ogłoszono wyniki i wręczono bardzo atrakcyjne nagrody. Okazało się, że strój Afrykanki, który miała na sobie Lenka Stygienko z klasy I, spodobał się najbardziej. Drugie miejsce zajął Tadzio Woźniak, który wyglądał jak prawdziwy komandos , zaś trzecie miejsce zdobył Staś Woźniak. Pozostałych uczestników konkursu obdarowano batonikami.
   Wreszcie nadszedł czas na spotkanie z Mikołajem, na którego z niecierpliwością czekały przedszkolaki i  uczniowie klas młodszych. Wszyscy głośno  zapraszali gościa. W końcu Mikołaj z ogromnymi workami pełnymi prezentów  stanął w drzwiach. Maluchy były zachwycone, dziękowały za paczki pełne słodyczy i bardzo chętnie fotografowały się z Mikołajem.  Zabrzmiała muzyka i  rozpoczęły się tańce. W roli  didżeja  świetnie  wypadł  Bartek Bury
z klasy szóstej, a najczęściej granym utworem była piosenka  „Ona tańczy dla mnie”. Dużo emocji i śmiechu dostarczył konkurs o nazwie „ latający kapelusz”, który wygrała Marysia Kaźmierczak z klasy pierwszej. Marysia odniosła także  zwycięstwo w konkursie na najdłuższy taniec z balonem między partnerami.        Jej partnerką była Sara Shah Bukhari z klasy VI. Rodzice przygotowali  pyszne ciasta i wszystkich zaprosili na poczęstunek. Można też było kupić smaczne, chrupiące tosty i napoje.
   Impreza była bardzo udana, atmosfera wspaniała!  Niestety,  zbliżała się godzina dziewiętnasta, a wraz  z nią koniec zabawy choinkowej. Jutro czekał nas
kolejny dzień nauki, zaś na spotkanie z Mikołajem musimy poczekać aż do następnego roku.


Zgodnie z tradycją naszej szkoły w dniu 21 stycznia obchodziliśmy uroczyście Dzień Seniora. Przybyli tłumnie goście mogli obejrzeć przedstawienie przygotowane przez uczniów, następnie zostali obdarowani upominkami i miło spędzili czas przy herbatce i domowym cieście.


25 stycznia 2013 roku przybyła w nasze progi pani Agnieszka Olszanowska. Pani Olszanowska jest absolwentką SP w Kurdwanowie. Napisała m. in. książki dla dzieci i młodzieży pt. "Genetyczna samotność", "Wirtualnik egoistki" oraz "Hej, hej kurczaki". Pani Agnieszka z wielkim zaangażowaniem opowiadała o swoim dzieciństwie spędzonym w Kurdwanowie oraz o swej pasji i wielkim marzeniu, które się wreszcie spełniło - powstały książki.


Dnia 8 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach na temat uczenia się i spędzania czasu wolnego pt. "Moda na nieuczenie się". Uczniowie poznali sposoby motywacji do nauki, wyjawili swoje zainteresowania i marzenia oraz przekonali się, że zdobywanie wiedzy to ważna rzecz.


12 marca 2013 roku uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników naszej szkolnej biblioteki. Baśniowe przedstawienie dla pierwszaków przygotowali uczniowie klasy czwartej z pomocą klas II, III i V. Nowo pasowani czytelnicy otrzymali na pamiątkę dyplomy oraz zakładki do książek.

13 marca 2013 roku odbył się szkolny konkurs recytatorski. Zaprezentowało się w nim wielu uczniów naszej szkoły. Konkurs był ogłoszony w dwóch kategoriach: klasy młodsze i klasy starsze.
Laureaci w poszczególnych kategoriach to:
- klasy młodsze:

  Kasia Sobiecka,
  Ola Pacek,
  Ola Teresiak,

- klasy starsze:
  Wiktoria Reczycka,
  Weronika Modzelewska,
  Natalia Dominiak.

Przyznano również dwa wyróżnienia dla Wiktorii Kubalak i Piotra Woźnickiego.

 
   15 marca w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kurdwanowie
odbył się II Gminny Konkurs Recytatorski, w którym wzięło udział
trzydziestu dwóch recytatorów z czterech istniejących na terenie Gminy Nowa Sucha szkół. Główne cele konkursu to: popularyzacja twórczości poetyckiej wśród uczniów szkół podstawowych i  gimnazjów, rozwijanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich. Młodzi  artyści oceniani byli w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie klas I-III, uczniowie klas IV-VI i uczniowie klas I-III gimnazjów. Uczestnicy konkursu mogli zaprezentować jeden wiersz dowolnego autora. Dzieci z  klas młodszych najchętniej recytowały utwory Doroty Gellner i Jana Brzechwy. Miłą niespodzianką dla uczestników i jury był słodki poczęstunek przygotowany przez mamy uczniów szkoły w Kurdwanowie.
   Wreszcie nadszedł czas na ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i książki, zaś pozostałym uczestnikom wręczono dyplomy z podziękowaniem za udział w konkursie. Na koniec głos zabrała pani Jolanta Buczyńska – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kurdwanowie, która podziękowała wszystkim recytatorom za wspaniałe występy i  już teraz zaprosiła do udziału
w konkursie za rok.
Lista laureatów II Gminnego Konkursu Recytatorskiego:
uczniowie klas I-III:
I miejsce -   Katarzyna Sobiecka – uczennica Szkoły Podstawowej im. ks. Jana
                    Twardowskiego w Kurdwanowie,
II miejsce – Mikołaj Budner  - uczeń Zespołu Szkół w Kozłowie Biskupim,
III miejsce – Aleksandra Teresiak – uczennica Szkoły Podstawowej im. ks. Jana
                     Twardowskiego w Kurdwanowie,
wyróżnienia – Aleksandra Pacek uczennica Szkoły Podstawowej im. ks. Jana
                     Twardowskiego w Kurdwanowie, Mateusz Targaszewski – uczeń
                      Zespołu Szkół w Nowej Suchej.
Uczniowie klas IV-VI:
I miejsce–   Natalia Dominiak – uczennica Szkoły Podstawowej im. ks. Jana
                     Twardowskiego w Kurdwanowie, Tomasz Sobczak – uczeń Zespołu
                     Szkół w Nowej Suchej,
II miejsce – Wiktoria Reczycka – uczennica Szkoły Podstawowej im. ks. Jana
                     Twardowskiego w Kurdwanowie,
III miejsce – Julia Kałęcka – uczennica Zespołu Szkół w Nowej Suchej,
wyróżnienie – Julia Zając  - uczennica Zespołu Szkół w Kozłowie Biskupim.
Uczniowie gimnazjów:
I miejsce –  Natalia Grefkowicz – uczennica Zespołu Szkół w Kozłowie Biskupim,
II miejsce - Adrian Boczkowski, Mateusz Miszczak – uczniowie Zespołu Szkół
                     w Kozłowie Biskupim,
III miejsce – Karolina Znajdek – uczennica Zespołu Szkół w Nowej Suchej,
wyróżnienie -Małgorzata Sierocińska – uczennica Zespołu Szkół w Kozłowie
                      Szlacheckim


W marcu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w powiatowym konkursie plastycznym na "Najpiękniejszą Ozdobę Wielkanocną". Organizatorem konkursu był Miejsko Ośrodek Kultury  w Sochaczewie. Celem konkursu było między innymi kultywowanie tradycji ludowych i ich ochrona przed zanikaniem, rozwijanie kreatywności i wyobraźni plastycznej, a także zdolności manualnych dzieci i młodzieży. Został on podzielony na dwie kategorie: najpiękniejsza ozdoba wielkanocna (np. pisanka, baranek, zając itp.) oraz najpiękniejszy stroik wielkanocny. Na konkurs dostarczyliśmy prace ze wszystkich klas naszej szkoły. Jak zawsze uczniowie wykazali się starannością i dokładnością w wykonywaniu prac; zaskoczyli nas oryginalnymi i ciekawymi pomysłami. Z naszej szkoły w kategorii "Najpiękniejszy stroik wielkanocny" pierwsze miejsce zdobyła Kinga Kozłowska z klasy VI.
We wtorek 9 kwietnia w Szkole Podstawowej im. ks. Twardowskiego w Kurdwanowie odbyła się uroczystość niezwykła i ważna nie tylko dla uczniów i nauczycieli tej placówki, ale dla wszystkich mieszkańców Gminy Nowa Sucha. W tym dniu w pomnik poświęcony polskim żołnierzom zamordowanym przez NKWD w 1940 roku została wmurowana ziemia z Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje. Ziemia opatrzona certyfikatem jest darem pana Hieronima Pakulskiego, prezesa Stowarzyszenia Rodzina Policyjna w Warszawie. Pan Pakulski należy do grona osób, których tragedia niewinnej śmierci bliskich dotknęła osobiście.  Wydarzenie, o którym mowa stanowi kolejną kartę w historii lokalnej społeczności i następny etap w realizacji programu „Katyń...ocalić od zapomnienia”, do którego przystąpiły wszystkie szkoły z terenu Gminy Nowa Sucha. Udział w tym programie to doskonała okazja do zaszczepienia młodym Polakom poczucia obowiązku i odpowiedzialności za przechowywanie i pielęgnowania pamięci o tych zamordowanych „Nie tylko w lasach Katynia , także w Twerze, Charkowie i w innych,znanych i jeszcze nieznanych)miejscach straceń (...) obywateli II Rzeczypospolitej, ludzi tworzących podstawę naszej państwowości, nieugiętych w służbie ojczyzny.” Warto w tym miejscu przytoczyć słowa naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II: „ „ Nie zgubcie pamięci, człowiek bez pamięci jest osobą pozbawioną przyszłości.”
W uroczystości, o której mowa, wzięli udział między innymi: pan Maciej Małecki poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, pan Maciej Mońka Wójt Gminy Nowa Sucha , Pan Mariusz Mikulski Przewodniczący Rady Gminy Nowa Sucha, ksiądz proboszcz parafii Kurdwanów Jacek Warzecha, radni Gminy nowa Sucha i Wiskitek, panie dyrektorki szkół z Gminy Nowa Sucha, Pan Juliusz Dworakowski  pełnomocnik  Stowarzyszenia Rodzina Policyjna,  członkowie  Stowarzyszenia Seniorów  Gminy Nowa Sucha i Koła   Seniorów działającego przy Parafii Kurdwanów  oraz inne o osoby zaprzyjaźnione z tą placówką.
Wszystkich, którzy zechcieli przyjąć zaproszenie na tę uroczystość, serdecznie powitała pani dyrektor Jolanta Buczyńska. W  swoim wystąpieniu  przypomniała, że: „celem programu KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze, Charkowie, Miednoje według zasady jeden DĄB to jedno nazwisko. DĄB - symbol siły, szlachetności i sławy. 11.04.2011r. uczniowie  naszych  szkół   uczcilili pamięć  pięciu  bohaterów  zamordowanych  strzałem  w  tył  głowy przez  NKWD  w  Katyniu  w  1940r.. porucznika Józefa CHRZĄSTKA, syn Jana, Porucznika  Jana  BABILCA, syna Zygmunta, Majora  Konstantego ANTONA syn Jana, Porucznika  Adama ZYŚKO, syn Bronisława, kapitan Marcina ZDEBA, syn Jana. Tego  dnia  został  posadzony  jeszcze  jeden  dąb, upamiętniający   96 ofiar  katastrofy  smoleńskiej, członków  polskiej  delegacji  udającej  się  do  Katynia  celem  uczczenia  ofiar  ludobójstwa  dokonanego   przez  NKWD w  1940r.”.  Dyrektor  szkoły, na  tle  prezentacji  poświęconej  osobom, które zginęły  w  katastrofie,  odczytała   fragmenty  przemówienia Śp. Prezydenta  Lecha  Kaczyńskiego  które miał  wygłosić  10.04.2010r. w Katyniu.
 Następnie poprosiła pana Alfreda Nowińskiego radnego gminy Nowa Sucha  o przybliżenie wydarzeń sprzed 73 lat, które odcisnęły tak znamienne piętno na historii naszej ojczyzny. Pan Alfred Nowiński wygłosił prelekcję i zaprezentował zdjęcia obiektów, w których więziono polskich obywateli, miejsc, w których ich zamordowano. Szczególnie przejmujące były fotografie ukazujące prace podczas ekshumacji zwłok.
W ciszy i głębokiej zadumie zebrani wysłuchali wierszy, które wyrecytowały uczennice klas starszych. 
Z  uwagą  zostały  przyjęte  wystąpienia  gości: Pana Posła Macieja  Małeckiego  oraz  Pana  Wójta  Gminy  Nowa  Sucha  Macieja  Mońki.
Dużą atrakcją był występ chóru, któremu akompaniował pan Arkadiusz Mamcarz. W repertuarze znalazły się pieśni patriotyczne i religijne, poświęcone  osobie  Papieża  Polaka  Jana  Pawła  II. Występ chóru publiczność nagrodziła gromkimi brawami.
Dalsza część uroczystości odbyła się poza budynkiem szkoły, przy  krzyżu,  gdzie 11 kwietnia 2011 roku zostały posadzone przez uczniów ze wszystkich szkół z Gminy Nowa Sucha Dęby Pamięci. Nazwiska bohaterów zostały upamiętnione na kamiennej tablicy. Nadszedł czas na poświęcenie ziemi, którą uczniowie złożyli w niszy postumentu. Minutą  ciszy  uczczono pamięć  ofiar  Zbrodni  Katyńskiej, katastrofy  Smoleńskiej  i  tych, co  oddali  życie  za  Ojczyznę.  Następnie złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Oficjalna część uroczystości zakończyła się odśpiewaniem „Roty”. Pani Dyrektor Jolanta Buczyńska serdecznie podziękowała wszystkim za przybycie i udział w tym wydarzeniu.


W dniu 28.04.2013r. odbyły się biegi przełajowe w Nowej Suchej.


W dniach 1-5 maja odbyła się szkolna wycieczka "Słońce, góry i górale" w Tatry i nie tylko.


16 maja 2013r. nagrodzeni uczniowie z naszej szkoły udali się do Zespołu Szkół w Nowej Suchej na uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego "Papież Jan Paweł II - papież rodziny". W konkursie tym I miejsce zdobyła Zuzanna Modzelewska z klasy II, III miejsce - Sara Shah Bukhari z klasy VI. Wyróżnienia otrzymali - Michał Kowalewski z klasy III i Magdalena Znajdek z klasy VI.
Kalendarz imprez i uroczystości szkolnych w roku szkolnym 2016/2017
Na sesji Rady Gminy 24 maja 2013r. odbyło się uroczyste rozdanie nagród w II Konkursie Malarskim im. Antoniego Michalaka pt.: "Moja Gmina w Przyszłości". Jury wyłoniło w każdej kategorii 4 prace, które zostały nagrodzone. Nasi uczniowie zajęli następujące lokaty: 1 miejsce - Karolina Pikulska z klasy II, 2 miejsce - Maria Kaźmierczak z klasy I, 2 miejsce - Wiktoria Błaszczyk z klasy V, 2 miejsce - Kinga Kozłowska z klasy VI. Pomysły naszych uczniów na ten konkurs były bardzo różnorodne, np. Muzeum Przyrodnicze, teatr, kino, lunapark, basen, centrum handlowe. Jednak wielu uczniów zdecydowało się namalować naszą gminę taką, jaka jest. Świadczy to zapewne o tym, że nie chcieliby nic zmieniać.


21 marca 2013r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR. Swoje matematyczne zmagania z zadaniami rozpoczęło 21 uczniów z klas od II do VI. Jak co roku, przygotowane zadania miały różny stopień trudności. Bardzo cieszy nas fakt, że dwoje uczniów z klasy II - Wiktoria Kubalak i Piotr Woźnicki uzyskało wynik bardzo dobry. Wyróżnienia otrzymali uczniowie klasy II - Mateusz Kubiak, Stanisław Kubiak oraz Stanisław Woźniak. Dobry wynik uzyskali także Mateusz Jakubiak z klasy IV oraz Maciej Kamionka z klasy II, którym do wyróżnienia zabrakło 0,25 pkt. Gratulujemy!


28 maja uczniowie klas 0 - III udali się na wycieczkę do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Najpierw uczestniczyliśmy w warsztatach "Plastyka obrzędowa - wyrób kwiatów z bibuły", następnie udaliśmy się wraz z przewodnikiem na zwiedzanie. Muzeum zajmuje powierzchnię ponad 60 ha, jest pięknie położone nad rzeką Sierpienicą tuż przy ujściu do Skry. Ekspozycję tworzy 11 zagród chłopskich oraz kościół, kaplica, karczma, kuźnia, olejarnia i wiatrak. Budynki mieszkalne, chałupy, są wyposażone stosownie do miejsca pochodzenia i zamożności gospodarzy, zdobione podług świąt okolicznościowych. Na terenie ekspozycji oglądaliśmy także wystawy stałe prezentowane w pięknym dworze, galerii rzeźby i powozowni. Bielone wapnem i kryte strzechą chałupy otoczone warzywniakami , sadami i ogródkami kwiatowymi; miedze z pasącymi się zwierzętami, sprawiają wrażenie wsi wciąż tętniącej życiem. Z chęcią powrócimy tam za rok.


Dnia 3 czerwca w naszej szkole odbyło się Święto Rodziny.


Dnia 12 czerwca 2013 roku odbyło się rozstrzygnięcie powiatowego konkursu plastycznego pt. "Ilustrujemy wiersze ks. Jana Twardowskiego". Nasi uczniowie zdobyli w nim nagrody.


14 czerwca 2013 roku odbyło się rozstrzygniecie ogólnopolskiego konkursu plastycznego "Kwiaty polskie na Mazowszu". Nagrodę wygrała Magda Znajdek z klasy VI, a wyróżnienia otrzymali: Mateusz Kubiak z klasy II, Karolina Pikulska z klasy II oraz Kinga Kozłowska z klasy VI.
W dniu 21 czerwca 2013 roku odbyło się rozstrzygniecie konkursów plastycznych organizowanych przez PSSE w Sochaczewie. W konkursie "Nie pal przy mnie, proszę" pierwsze miejsce zajęła Ola Długosz z klasy II.
W konkursie na plakat do kampanii "Trzymaj formę" pierwsze trzy miejsca zajęły uczennice klasy VI - Magda Znajdek, Sara Shah Bukhari oraz Magda Modzelewska.

Rozpoczęcie  roku  szkolnego  2013/2014            w  Szkole Podstawowej  im. ks. Jana  Twardowskiego  w  Kurdwanowie
odbędzie  się  02.09.2013r. (poniedziałek):

• 
godz. 8:00 – Msza  Święta w kościele parafialnym
• 
godz..9:00 – Uroczyste  rozpoczęcie w budynku  szkoły